Wyniki ankiety

Dnia 05.01.2014 badano grupę studentów, studiujących Informatykę i Ekonometrię na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

 Z badania wynika, że większość badanych osób ani specjalnie nie interesuje się światem nauki, ani nie jest na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Respondenci najczęściej trafiają na artykuły naukowe przez przypadek (w telewizji lub internecie).

 

Oto skąd badani czerpią wiedzę, związaną ze światem nauki.

Wikipedia 5 14%
Portale o tematyce naukowej i/lub technologicznej. 11 31%
Oficjalne strony internetowe agencji i firm. 4 11%
Czasopisma 6 17%
Programy telewizyjne 10 28%

Wikipedia cieszy się tutaj największą aktywnością, chociaż programy telewizyjne też często bywają źródłem takiej wiedzy.

Kolejne pytanie dotyczyło dotychczasowych osiągnięć człowieka w kosmosie. Zapytano, który projekt badani uważają za najciekawszy. Spośród eksploracji Marsa, kosmicznego teleskopu Hubble’a, ISS i załogowych lotów na księżyc, odpowiadający wybrali pierwszy z nich.

 

Następnie pytano ich co, ich zdaniem, robią astronauci na stacji kosmicznej. Oto uzyskane wyniki:

Przeprowadzają skomplikowane badania naukowe. 9 20%
Wykonują ćwiczenia fizyczne na pokładowej siłowni. 4 9%
Grają w piłkę nożną. 5 11%
Nagrywają, przesyłają i strumieniują  filmy. 8 17%
Dokonują naprawy teleskopu kosmicznego. 10 22%
Wykonują rutynowy tzw. “spacer kosmiczny”. 10 22%

Tak naprawdę, załoga ISS wykonuje każdą z tych czynności, oprócz naprawiania teleskopu. Aż 22% osób prawdopodobnie nie wie, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a znajduje się na orbicie położonej ok. 200 km ponad ISS. Astronauci mieli by do pokonania nie lada dystans.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wyniki badania